TOP 10 nejlepších alternativ GoPro 4

Symbolem pro kompaktní outdoorovou kameru, kterou je snadné připevnit třeba na helmu, se stala kamerka GoPro. S jejím příchodem přišla zároveň éra kamerových záběrů natočených z pozic, které dosud vyráběné velké a neohrabané kamery neumožňovaly.

GoPro však pochopitelně není jedinou firmou, která by vyráběla kompaktní, odolné a především kvalitní a cenově dostupné outdoorové kamery. Pojďte se tedy s námi podívat, jaké další modely se dají v českých eshopech také najít.

GoPro HD Hero3+

U výrobce gopro ještě chvilku ale zůstaneme a představíme si modely, které aktuálně můžeme najít v nabídce:


GoPro HD Hero3+ White Edition

Pokud hledáte úplný základ, co výrobce GoPro nabízí, pak se poohlédněte po edici White. Za cenu lehce přes 6 tisíc korun nabízí ověřenou kvalitu zpracování, výbornou techniku a ušetříte spoustu peněz. Kamera zvládá natáčet videa s rozlišením 1080p při 30 snímcích za sekundu. Za nízkou cenu nehledejte v balení přehršel příslušenství, ale plnohodnotnou zábavu čekat můžete.


GoPro HD Hero3+ Silver Edition

Zlatá střední cesta. Oproti White Edition zvládá fotit 11Mpx fotografie, takže ideální společník i na výlety mimo adrenalinové dráhy. Přidává také vyšší frekvenci snímků při 960p rozlišení. Maximální rozlišení 1080p při 30 fps zůstává, stejně jako kompatibilita s dálkovým ovladačem a ostatním příslušenství. Jedná se o ideální poměr cena/výkon.


GoPro HD Hero3+ Black Edition

Pod "Black Edition" se skrývá nejvyšší možná výbava kamerky GoPro. Ta je v této edici schopná natáčet videa s 4K rozlišením při 15 fps nebo 1080p při 60 fps. Rozlišení fotek zvládá 12Mpx. V balení naleznete kromě standardního příslušenství také WiFi dálkový ovladač a navíc přidává také zvýšený výkon za zhoršených světelných podmínek.


Přehled outdoorových kamer na trhu


1. Cel Tec Actionpro X7

Náš přehled odstartujeme s přímým konkurentem kamerky Gopro Hero 3. Oproti svému konkurentovi actionpro ztrácí v kvalitě obrazu i zvuku. Nepotěšil nás mikrofon, který je umístěn na přední straně kamery, takže přímo do něj fouká vítr. Actionpro zvládá maximální rozlišení videa 1080p při 60 fps. (Gopro sice umí až 1440p, ale pro běžného uživatele podle nás 1080p postačí).

Za nižší cenu navíc dostanete poměrně bohaté příslušenství rovnou v krabici a velký náhledový displej, který nás mile překvapil velmi dobrou čitelností na přímém slunci.


2. Evolveo SportCam X1

Evolveo SportCam X1 je v době psaní článku nejlevnější kamerou v našem přehledu. Za něco málo přes dva tisíce dostanete kompaktní kameru, která zvládá FullHD rozlišení při 30 snímcích za vteřinu. Kdo si vystačí s horšími parametry, ten ocení nízkou cenu a navíc ani není potřeba dodatečných výdajů, protože v balení s kamerou dostanete i držák na helmu, na stativ, na řidítka a pouzdro na ruku.

SportCam X1 by měla odolat nárazům a je vodotěsná až do 10 m. Nevýhodou je atypický konektor pro připojení k pc, takže je dobré neztratit originální kabel pro připojení k počítači.


3. Evolveo SportCam X3

X3 je vyšší model outdoorové kamery od českého výrobce Evolveo. Evolveo vsadilo znovu na FullHD záznam a za bezmála tisícovku navíc přidává elektronickou stabilizaci obrazu, širokoúhlý objektiv s úctyhodným úhlem záběru: 170 °. Kamerka narostla i do délky, ale stále platí, že je velmi kompaktní.

Výrobce přidal taky bohatší balení, které v základu obsahuje i silikonový gel, držák na kulatou tyč, pásku na suchý zip a další drobnosti, které ale v základním balení potěší. Dokoupit však budete muset paměťovou kartu. (Kamera používá klasický slot na microSD karty).

Nevýhodou je baterie, která ze zkušeností uživatelů vydrží nahrávat cca 1 hodinu, a také nepotěší samovolné vybíjení kamery při nečinnosti.


4. Eltrinex SportCam II

Eltrinex SportCam II je další z řady kamer z rozumné peníze. S cenou srovnatelnou s Evolveo X3 se snaží nalákat na skvělý poměr cena/výkon a musíme potvrdit, že se jí to celkem daří.

Za necelé 3 tisíce nabízí rovněž FullHD nahrávání videa při 30 fps. Kdo by chtěl vytvářet zpomalené záběry, ten si může přepnout na nižší rozlišení 720p, zato při 60 fps. Obsah balení sice není tak bohaté jako u předchozí kamerky, ale přesto obsahuje to nejdůležitější - držáky na řidítka či na kameru, oboustranné nálepky, usb kabel, náhradní kryt a další.

Zajímavostí je laserový ukazatel směru natáčení, což oceníte především při nošení kamery na helmě, kdy přesně vidíte, co kamera zabírá. Druhou zajímavostí je nastavení kamery nikoli pomocí klasických tlačítek, ale pomocí jendoduchého .txt konfiguračního souboru. To sice potěší IT nadšence, ale bez počítače na cestách si neupravíte nastavení kamery, což je škoda.

Za nízkou cenu a kvalitní zpracování si zaslouží kamerka pochvalu, ale jak to tak bývá, horší je to s kvalitou záznamu za nepříznivých podmínek a zamrzí také chybějící stabilizace obrazu.


5. AEE MagiCam SD21

Velmi dobrá sportovní kamerka AEE Magicam SD21 tahá proti konkurenci hned dvě esa z rukávu naráz. Tím prvním je doslova kopa příslušenství, které dostanete v základním balení. Mimo klasických pouzder a držáků tam najdete i externí displej včetně reproduktorů, dálkové ovládání, nějaké ty kabely, lepící držáky, vložky proti mlžení, gumový kryt na konektory a spoustu dalšího.

Druhou velkou zbraní je baterie. Akumulátor má kapacitu 1000 mAh, ale v krabici najdete i externí baterii s další kapacitou 1100 mAh. Dohromady by kamera měla vydržet okolo 4 hodin záznamu, a to už je úctyhodná hodnota.

Kvalita záznamu je dobrá, ikdyž za GoPro kamerami trochu pokulhává (nabízí “jen” 1080p), ale obecně patří spíše k tomu lepšímu, co náš trh nabízí. Výhodou je také dobré dílenské zpracování a nechybí ani WiFi rozhraní.


6. ISAW Extreme

Outdoorová kamera Isaw Extreme již svým vzhledem dává tušit, na kterého konkurenta má spadeno. Cenovka v obchodech se při psaní článku nejčastěji pohybovala přes 8 tisíc korun, což není zrovna málo. Za tuto cenu nabízí Isaw Extreme FullHD natáčení videa. Co však potěší je, že to zvládá při 60 snímcích za sekundu, takže se můžete těšit na parádní zpomalené záběry ve vysokém rozlišení. Isaw používá velmi dobrou optiku od Sony, takže záběry jsou opravdu na dobré úrovni.

Dodávané pouzdro má udávanou vodotěsnost až do 60 m a výhodou je i 5cm LCD displej nebo třeba WiFi modul pro spojení s vaším chytrým telefonem. V základu by udělala radost třeba externí baterie, která se však dá celkem levně dokoupit.


7. Sony HDR-AS30

Sony začalo své outdoorové kamery doslova sypat z rukávu. HDR-AS30 nahradila předchozí generaci AS15 po méně než jendom roce a moc dlouho se na výslunní neohřálo, protože ještě ten samý rok přišel nástupce v podobě AS100VR. O tom si ale povíme až o pár řádků níže.

Mohlo by se zdát, že starší generaci nemá cenu kupovat, ale opak je pravdou. Je to totiž cena, která kamerku staví do velmi dobré pozice. V době psaní článku ceny startují na 4,5 tisících korun, což se může ukázat jako velmi dobrá investice. AS30 nabízí velmi dobré technické parametry, v čele s Carl Zeiss optikou. Maximální rozlišení je klasických 1080p a stejně jako Isaw Extreme, tak i Sony nabízí 60 fps při maximálním rozlišení. Navíc přidává také elektronickou stabilizaci obrazu, velmi kompaktní rozměry, GPS, NFC a Wifi konektivitu.

Potěší také dvojice stereo mikrofonů, HDMI videovýstup. Naopak nepotěší skromný obsah balení a za nejnovějšími modely zaostává i co do kvality záznamu.


8. Sony HDR-AS100

Sony HDR-AS100VR je v našich očích asi největší kandidát na vážnou konkurenci pro GoPro HD Hero3+. To hlavně díky skvělé výbavě, která obsahuje špičkovou optiku, stereo mikrofony, bohatou konektorovou výbavu a přidává i něco navíc.

Optiku má na svědomí pro Sony typicky Carl Zeiss, maximální rozlišení 1080p zvládne natáčet při 60 fps. Pro ukládání materiálu si můžete vybrat mezi MicroSD nebo Micro M2. Sony nezapomnělo přidat i velmi dobrou elektronickou stabilizaci obrazu a spoustu příslušenství včetně dálkového ovládání s malým ale užitečným displejem.

Co potěší je vodotěsnost, pro kterou nepotřebujete speciální pouzdro. Daní za to všechno je trochu vyšší hmotnost a oproti kamerám typu GoPro je její tvar přecijen malinko méně praktický.


9. Drift HD Ghost S

Poslední kamerku, kterou vám v tomto přehledu představíme, je slibně vypadající kamera Drift Ghost-S. Jedná se o novinku pro rok 2014, která spadá do toho lepšího, co lze koupit.

Stejně jako předchozí od Sony, tak i Ghost-S zvládá nahrávat 1080p video při 60 fps. K tomu ale přidává excelentní výdrž na baterii - výrobce udává 3,5 hodiny, což je parádní hodnota. Potěší vestavěný displej na boku kamery, který je dokonce krytý sklíčkem Gorilla Glass, nebo třeba taková drobnost, jako že signalizace stavu je jak na kameře, tak na dodávaném dálkovém ovládání.

Za cenu přes 7 tisíc bychom ale rádi viděli v krabici bohatší příslušenství nebo alespoň kompaktnější rozměry. Hmotnost 171 g už je docela znát, ale je to daň za velkou 1700mAh baterii, která překonává veškerou konkurenci. Šikla by se i stabilizace obrazu.


Kompletní přehled nejprodávanějších kamer

Máte s některou z uvedených kamer osobní zkušenosti? Znáte další outdoorovou kamerku, která vám v našem přehledu chybí? Podělte se s ostatními v diskuzi pod článkem.